Podróże w czasie pandemii Covid-19 to prawdziwe wyzwanie.

Jednak ostatni boom po otwarciu hoteli w lutym 2021 pokazał,
jak ważny jest dla Polaków wypoczynek w hotelach.
Postaramy się Was przeprowadzić przez las obostrzeń i pokazać,
że mimo wszystko warto wyjechać w tym trudnym dla wszystkich okresie.
Sprawdźcie 10 zasad bezpiecznego podróżowania w czasie pandemii koronawirusa!

1. Dezynfekcja na pierwszym miejscu

Przez ostatni rok zdążyliśmy się już przyzwyczaić do częstego mycia i dezynfekcji rąk. Używanie różnego rodzaju płynów i żeli do dezynfekcji jest szczególnie ważne w podróży, kiedy nie zawsze mamy dostęp do wody i mydła. Dlatego pamiętajmy, aby regularnie dezynfekować dłonie i nie dotykajmy twarzy, w szczególności ust, nosa i oczu.
W każdym hotelu, według panujących obecnie zasad, dostępny jest płyn do dezynfekcji w co najmniej kilku miejscach w obiekcie. To m.in. wejście główne, recepcja czy też basen. Co więcej, w każdym hotelu regularnie, kilka razy w ciągu dnia, czyszczone są powierzchnie wspólne, np. klamki, poręcze, blaty czy też guziki w windzie.

2. Noś maseczkę

Na dzień dzisiejszy, kiedy szczepionki nie są jeszcze dostępne dla całego społeczeństwa, nie mamy lepszej obrony przed koronawirusem niż osłony na twarz w postaci maseczek. Jak się okazuje, najbardziej popularną i higieniczną jest kilkuwarstwowa, jednorazowa maseczka chirurgiczna, którą po użyciu należy wyrzucić. Co prawda, wielu z nas lepiej oddycha się w przyłbicach czy też w szalach czy chustach, jednak coraz częściej na świecie pojawiają się rozporządzenia, które narzucają noszenie maseczek zakrywających nos i usta.
- Kluczowe jest, aby mieć maseczkę, która prawidłowo zasłania twarz, a zatem zarówno usta, jak i nos. Tylko tak założona maseczka działa prawidłowo. Powoduje, że nie wdychamy 90 proc. patogenów, które znajdują się w naszym otoczeniu - twierdzi konsultant krajowy w zakresie epidemiologii, Iwona Paradowska-Stankiewicz.

3. Unikaj podróży kiedy jesteś chory

Jako że wirus ciągle mutuje, objawy które są nam już dobrze znane, to znaczy duszność, kaszel i gorączka, mogą występować wybiórczo lub nie wystąpić w ogóle. Chory może za to cierpieć na bóle stawów i mięśni, katar czy ból gardła. Dlatego tak ważne jest, aby unikać kontaktu z innymi a, co za tym idzie, podróży - nawet jeśli wydaje się nam że to zwykłe przeziębienie. Najlepiej zostać w domu, poddać się izolacji i obserwować swój stan zdrowia. Jeśli już musimy wyjść, pamiętajmy o tym, aby kichać i kaszleć w zgięcie łokcia, nosić prawidłowo założoną maseczkę i rękawiczki i używać jednorazowych chusteczek higienicznych.

4. Podróżuj własnym samochodem

W chwili obecnej możliwości podróży masowymi środkami transportu są mocno ograniczone. Dlatego najlepszym pomysłem jest wybranie się własnym samochodem. Jest to obecnie najbezpieczniejszy sposób przemieszczania się po kraju (i nie tylko). Pamiętaj, aby unikać po drodze zatłoczonych stacji benzynowych.
Jeśli ten rodzaj komunikacji odpada, możesz zawsze wybrać się w podróż samolotem, autokarem czy też pociągiem. Miej jednak na uwadze, że duża część lotów została zawieszona lub odwołana. Dodatkowo, w środkach transportu zbiorowego konieczne jest zachowanie odpowiedniego dystansu, dlatego też np. w pociągu może być zajęte maksymalnie 50% miejsc. Konieczne jest także stosowanie się do obowiązujących aktualnie zaleceń: zakrywania ust i nosa przez całą podróż oraz częste dezynfekowanie rąk. Warto też, w miarę możliwości, wybrać się w podróż poza godzinami szczytu – wtedy unikniemy tłoku na dworcu.

5. Podróżuj z osobami z którymi spotykasz się na co dzień

Urlop z rodziną, czy też ze współlokatorami albo bliskimi przyjaciółmi z którymi codziennie się spotkasz? Jak najbardziej! Wspólna wycieczka z dawno nie widzianymi znajomymi? Nie polecamy… W dzisiejszych czasach dobór towarzystwa w podróży jest szczególnie istotny. W końcu nikt nie chciałby wrócić do domu z wymarzonych wakacji z niechcianym pasażerem w postaci wirusa.

6. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa w hotelu

Ten podpunkt będzie wyjątkowo długi, ze względu na liczne zasady, jakimi obwarowane są dzisiaj pobyty w hotelach. Jednak dla chcącego nic trudnego! Należy jedynie dostosować się do kilku obostrzeń, a pobyt upłynie nam w miłej, i co najważniejsze – bezpiecznej atmosferze!

Recepcja

Pobyt rozpoczynamy w recepcji, gdzie czeka nas pomiar temperatury oraz wypełnienie ankiety epidemiologicznej, w której deklarujemy, że według naszej najlepszej wiedzy jesteśmy zdrowi i nie stanowimy zagrożenia dla innych. Przy każdej recepcji powinien znajdować się też płyn do dezynfekcji oraz możliwość zakupy maseczek ochronnych. Możemy się też spodziewać pleksy, która będzie nas oddzielać od pracowników hotelu. Mimo że i oni mają codziennie mierzoną temperaturę, lepiej dmuchać na zimne. Najnowsze rozporządzenie rządu dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa w obiekcie zaleca również ograniczenie do minimum czasu przebywania gościa przy recepcji oraz zapewnienie w holu recepcyjnym takiej organizacji, aby został zachowany dystans społeczny wynoszący minimum 1,5 m odległości osoby od osoby.

Pokój

Obecnie w hotelu może być wykorzystane maksymalnie 50% dostępnych pokoi, znajdujących się w danym obiekcie. Co więcej, w pokoju mogą przebywać wyłącznie osoby zameldowane – istnieje bezwzględny zakaz przebywania w hotelu/obiekcie/pensjonacie osób niezameldowanych. Goście przyzwyczajeni do codziennego sprzątania pokoju mogą się zdziwić. Rutynowe sprzątanie pokoi jest odradzane i odbywa się tylko na życzenie gościa, najlepiej pod jego nieobecność w pokoju. Z pokoi zniknęły także takie drobiazgi jak zestawy do szycia i czyściki do butów – to zasada „czystych blatów”, mówiąca o maksymalnym ograniczeniu dostępnych dla gości akcesoriów. Po wymeldowaniu każdy pokój zostaje nie tylko dokładnie sprzątnięty, ale też gruntowanie wywietrzony i zdezynfekowany, aby zmniejszyć do minimum ryzyko zarażenia wirusem. W pokojach, gdzie niemożliwe jest wietrzenie, zaleca się ozonowanie, zamgławianie lub dekontaminację z użyciem innych dedykowanych technologii.

Miejsca wspólne

Uruchomienie działalności hoteli wiąże się często ze wznowieniem działalności takich miejsc jak baseny, strefy wellness, spa, gabinety masażu, centra fitness, sale zabaw dla dzieci, kasyna, dyskoteki i dużo więcej. Co do zasady część tych atrakcji jest wyłączona z użytku; inne, jak np. baseny czy gabinety masażu mogą funkcjonować, jednak w ścisłym reżimie sanitarnym i z zachowaniem odpowiedniego dystansu. Co więcej, przed skorzystaniem z danej usługi należy za każdym razem zdezynfekować ręce. Najlepiej, aby nie rozczarować się pobytem, tuż przed wyjazdem zadzwonić do wybranego obiektu i osobiście zapytać o funkcjonowanie hotelu.
Jak już zostało wcześniej wspomniane, wszystkie wspólne przestrzenie takie jak recepcja, toalety, windy są na bieżąco dezynfekowane przez załogę sprzątającą. Ponadto, w łazienkach zabronione jest korzystanie z suszarek nadmuchowych. Dozowniki z płynem do dezynfekcji powinny znaleźć się przy wejściach na teren obiektu, w obszarze recepcji, przy wejściu do wind, punktów gastronomicznych oraz przy wyjściu z toalet. W hotelu nie znajdziemy też prasy oraz ulotek i innych materiałów wspólnego użytku. Dostępne są na życzenie w recepcji.

Restauracje

Jedną z największych atrakcji hotelowych jest lokalna kuchnia. Obowiązujący zakaz spożywania posiłków w restauracji obejmuje także restauracje hotelowe, ale nic straconego! Goście mogą zamówić dania do pokoju. Może to szansa na romantyczną kolację w kameralnej atmosferze albo śniadanie w łóżku?

7. Zachowaj dystans

Jedną ze złotych zasad zmniejszenia ryzyka zarażenia wirusem jest zachowanie odpowiedniego dystansu od obcych – obecnie wynosi on 1,5 m. Nie należy też zajmować miejsca obok już zajętego. Niezależnie od tego, czy znajdujemy się w zamkniętym pomieszczeniu, czy na świeżym powietrzu, pamiętaj by unikać tłumów – o czym więcej w następnym podpunkcie.

8. Unikaj zatłoczonych miejsc

Koronawirus kocha tłumy. Wtedy może się swobodnie przenosić drogą kropelkową i atakować kolejne ofiary. Dlatego warto przed podróżą zastanowić się nad formą wypoczynku. Dzisiaj lepiej wybrać relaks na łonie natury, wyprawę rowerową czy też samotny spacer dzikimi ścieżkami, niż wyprawę do centrum miejscowości czy kurortu w szczycie sezonu (czy też w godzinach szczytu).

9. Przygotuj się odpowiednio do podróży

Miej na uwadze, że dużo atrakcji jest obecnie nieczynnych, lub o ograniczonym dostępie. Zawsze dobrze sprawdzić przed wyjazdem i zaplanować co będziemy zwiedzać i jakie panują na miejscu obostrzenia i wymogi jeśli chodzi np. o zachowanie bezpieczeństwa sanitarnego. Może się okazać , że pandemia wpłynie kreatywnie na poszukiwanie nowych miejsc wypoczynku i sposobów na spędzanie wolnego czasu.

10. Przestrzegaj aktualnych zasad i obostrzeń

Zasady zmieniają się często i niespodziewanie – dlatego ważne jest aby trzymać cały czas rękę na pulsie i być na bieżąco z aktualnymi obostrzeniami. Wybierając się w podróż stosuj się do ogólnych ograniczeń, noś maskę, zachowuj dystans, dezynfekuj ręce i regularnie sprawdzaj rządowe strony: www.gov.pl/web/koronawirus i www.gis.gov.pl.